Abalıoğlu Holding A.Ş. Anasayfa    Abalıoğlu Holding A.Ş. İletişim    Abalıoğlu Holding A.Ş. Site haritası     
Skip Navigation Links
Kurumsal Expand Kurumsal
Grup Şirketleri ve İştirakler Expand Grup Şirketleri ve İştirakler
Sosyal Performans Expand Sosyal Performans
İnsan Kaynakları Expand İnsan Kaynakları
Abalıoğlu Holding A.Ş. Basında Biz
Abalıoğlu Holding A.Ş. Anasayfa görünümü  
Skip Navigation Links.  
 
Abalıoğlu Holding Grup Şirketleri Grup Şirketleri ve İştirakler
Abalıoğlu Holding Basında Biz - Duyurular - Gruptan Haberler Basında Biz - Duyurular - Gruptan Haberler
Abalıoğlu Holding İletişim İletişim Abalıoğlu Holding Site Haritası Site Haritası Abalıoğlu Holding TürkçeAbalıoğlu Holding English
Abalıoğlu Holding A.Ş. Abalıoğlu Holding A.Ş.
Abalıoğlu Holding A.Ş. Abalıoğlu Holding A.Ş.   Abalıoğlu Holding A.Ş. Abalıoğlu Holding A.Ş.  
Türkiye’nin ilk ‘Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES)’ projesi Malkara Belediyesi’nde hayata geçiyor…
  14.11.2014

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden Abalıoğlu Holding’in bir iştiraki olan Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri, Tekirdağ Malkara Belediyesi için “Türkiye’nin ilk gelir paylaşımlı ‘Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES)” projesin i yapıyor.
Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Enis Başeğmez ve Kamu Direktörü Coşkun Ağacıklar’dan projenin detayları hakkında bilgi aldık. 2012 yılında çıkarılan; “Belediyelerin kendi bütçe kaynaklarını kullanarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek üzere kuracakları elektronik sistemlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması sonucunda oluşacak trafik idari para cezasının % 30’nun belediyelere aktarılması” düzenlemesiyle, belediyelere bu tür projeleri yapma ve ek gelir elde etme imkanı tanınmıştı. Bu konudaki ilk projeyi de Açık Kart, Malkara Belediyesi için “gelir paylaşımlı” modelle anahtar teslimi olarak yapıyor. Yakında hayata geçecek proje, bir “ilk ve örnek proje” olması dolayısıyla diğer belediyelerimiz tarafından da merakla takip ediliyor.

E-Belediye: Açık Kart firmasını kısaca tanıyabilir miyiz?
Enis Başeğmez: Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri Sanayi Ticaret A.Ş., 73 yıllık köklü bir kuruluş olan Abalıoğlu Holding’in firmasıdır. Abalıoğlu Holding, 15 şirket 2 vakıf 1 dernek ile Türkiye dahil 5 ülkede 1800’den fazla çalışanı ve yıllık 2,6 milyar TL’lik cirosuyla, ağırlıklı olarak üretim sektöründe faaliyet gösteriyor. Bünyesinde farklı alanlarda üretim yapan Er-Bakır,Dentaş Kağıt gibi sektöründe lider şirketler bulunmaktadır. Grup, 2012 yılına gelindiğinde hizmet sektöründe de faaliyet göstermeye karar verdi ve Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri San. Tic. A.Ş. şirketini kurdu. Açık Kart, kart ve ödeme sistemlerinde, çağın gereklerine uygun son teknoloji ürün ve çözümleri sunmak üzere faaliyetlerine başladı. Konusunda uzman ve tecrübeli kadroları kısa sürede şirket bünyesine kattı. Açık Kart, stratejisi ve vizyonu çerçevesinde hem kamu sektörüne hem de özel sektöre ürün ve hizmetler sunan bir şirket haline geldi. Özel sektöre sunduğu hizmetler arasında, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Sadakat Programları Yönetimi, Marka İşbirlikleri, Kampanya Yönetimi ve Tasarımı, İleri Analitik Hizmetler ve Raporlama, Hediye Kartı Uygulamaları, Ön Ödemeli Kart Sistemleri yer almaktadır. Açık Kart olarak dünya ödeme sistemlerinin en güçlü oyuncularından olan VeriFone’la gerçekleştirdiğimiz bankacılık dışı ödeme sistemleri ve sadakat programlarındaki stratejik ortaklığımızla yurtiçi ve yurtdışı projelerde birlikte hizmetler sunuyoruz. Açık Kart’ın perakende sektörüne ilave olarak kadromuza Kamu Direktörü Coşkun Ağacıklar’ı kattık. Kamu ve belediyelere sunulan ürün ve hizmet yelpazemizi genişleterek organizasyon ve kadrolarımızda ciddi yatırımlarda bulunduk.
Coşkun Ağacıklar:Açık Kart olarak İstanbul, Denizli, İzmir, Tekirdağ Bölge ofislerimiz ve Adana temsilciliğimiz ile 5 bölgede faaliyet göstermekteyiz. Kamu tarafında hem yurtiçinde hem de yurtdışında Şehir Teknolojileri konularında uzman iş ortaklarımız ve tedarikçilerimiz ile geniş bir ürün portföyüne sahibiz. Açık Kart, hem iş ortakları ve tedarikçileri hem de konularında tecrübeli uzman kadroları ile bir "Kamu Entegratörü "olarak faaliyet göstermektedir. Firmamızın, Abalıoğlu Holding’in bir iştiraki olması Akıllı Durak çözümlerimiz, Akıllı Şehir konseptinde sunduğumuz çözümler içerisinde hayatı kolaylaştıran bir diğer parçadır. Yolcuların toplu taşımayı daha verimli ve konforlu kullanabilmesi için geliştirilen akıllı durak sistemlerimizle,yolculara bir sonraki aracın yaklaşık geliş saati, rotası, araç geçiş sıklığı gibi bilgileri vatandaşlarımıza sunuyoruz. Durak içine yerleştirilen LED yolcu bilgi ekranı ve GPRS/EDGE iletişim sistemi ile kontrol merkezinden ilgili verileri otomatik olarak duraklara aktarıyoruz. Sağlam ve dayanıklı yapısı, gece/gündüz kolay okunurluğu ve uygun kurulum maliyetleri ile LED akıllı duraklar, toplu ulaşımı,modern, prestijli ve konforlu olmasına katkıda bulunuyoruz.Trafik yoğunluk çalışmaları ile kentin tüm trafik yoğunluk haritasını araç tipi, saat ve yol durum bilgisini çıkararak çeşitli analizler sağlıyoruz. Bu bilgiler çerçevesinde sinyalizasyon sistemlerinin uzaktan yönetilmesini sağlayan senaryoların oluşturulmasını sağlıyoruz.Akıllı Trafik ve Sinyalizasyon Yönetim Sistemlerimizle; yerel yönetimlerdeki mevcut Trafik ve Kavşak Yönetim Sistemlerini yeni teknolojilerle entegre ediyoruz.Bu sayede araç içi bilgisayarlar, cep telefonları, navigasyon cihazları ve hızlı iletişim teknolojileri sayesinde gerçek zamanlı trafik verilerini eş zamanlı elde etmelerini sağlıyoruz.Kavşaklardaki verilerin doğru analizlerinin yapılıp, trafiğin en güvenli ve hızlı bir şekilde akışını sağlayacak tüm modern ulaşım çözümlerini gerçekleştiriyoruz.Şehirlerde belediyeler ve Emniyet Müdürlükleri tarafından karar verilen noktalarda Meteoroloji Erken Uyarı Sistemi ve Çağrı Sistemi Merkezi ile entegre çalışan değişken mesaj işaretleri ile tüm araç kullanıcılarını yönlendiriyoruz.sebebiyle, Holding'in güçlü desteğini alarak kamu sektöründe önümüzdeki dönemlerde ses getirecek birçok projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
e-Belediye:Kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
Enis Başeğmez: Özellikle 2012 yılında Açık Kart olarak kuruluşumuzun ardından kamu tarafında da projeler yapmaya başladık. Belediyeler için öncelikle ‘Sosyal Kart’ ve 'Sosyal Market' projelerini yürüttük. Bilindiği gibi bu kartlarla belediyeler sosyal yardımlarını elden vermek yerine, karta yükleyerek çeşitli lokasyonlarda kurulu POS-Ödeme sistemleriyle kullandırabiliyorlar. Bu sistemle belediyeler,yardımların kime yapıldığı, ne zaman, nerede ve ne kadar harcandığı gibi bilgileri kolayca kontrol edebiliyorlar.Belediye tarafından ihtiyaç sahibi olarak belirlenmiş vatandaşlarımız ise belediyeye yardım için her ay gelmeden kendi öncelikli ihtiyaçları çerçevesinde Sosyal Marketten alışverişlerini yapabiliyorlar.Sosyal Market ile başlayan çözümlerimizi sonradan genişleterek yeni çözümler de sunmaya başladık. Sunduğumuz çözümlerimiz arasında; Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri (TEDES), Trafik Kontrol ve Denetleme Merkezi, İletişim ve Haberleşme Altyapı Sistemleri, Trafik Kontrol ve Sinyalizasyon Sistemleri,Şehir Güvenlik Sistemleri (MOBESE),Bina ve Tesislerin Kamera ve Güvenlik Sistemleri, Akıllı Durak, Akıllı Vezne Uygulamaları, Araç Takip Sistemleri, Kampus Kart Elektronik Ücret Toplama Sistemleri, Akıllı Otopark Çözümleri, Akıllı Su Yönetimi ve Altyapı Donanım Çözümleri ve Mobil Belediyecilik yer almaktadır. Bu konuların detayını Kamu Direktörümüz Coşkun Bey size daha detaylı aktaracaktır.
Coşkun Ağacıklar: Açık Kart olarak özellikle Akıllı Ulaşım Teknolojileri üzerine yoğunlaştık. Kısaca çözümlerimizi detaylandırmak isterim. Öncelikle 12.11.2012 tarihinde kabul edilen ve Büyükşehir Yasası olarak bilinen 6360 sayılı kanun ile 13 İl belediyesi Büyükşehir belediyesi statüsüne getirildi. Mevcutta yer alan 16 Büyükşehir Belediyesinden ( İstanbul ve Kocaeli hariç ) geriye kalan 27 Büyükşehir Belediyesinin sınırı il mülki sınırı haline getirildi. Ulaşım çözümleri ve bileşenleri şu an öncelikle Büyükşehir Belediyelerimiz için çok önemli bir konuma gelmiştir. Ulaşım sistemlerinden kastımız; Ulaşım Master Planlarının güncellenmesi veya yeniden hazırlanması, trafik yoğunluk analizlerinin lokasyon, yol bilgisi, araç tipi ve zaman parametreleri baz alınarak yapılması, trafiğin merkezden yönetilebilmesini sağlayan Kent GüvenliğiKontrol Yönetim Merkezlerinin (KGYS) kurulması, yine kavşakların belirlenen yoğunluk analizlerine göre adaptif hale getirilmesi, gerekli iletişim için ağ ve haberleşme altyapılarının kurulması,sinyalizasyon yapısının belirlenen senaryolar çerçevesinde uzaktan yönetiminin sağlanması, Acil Durum ve Meteoroloji Erken Uyarı Sistemi (E-Call Çağrı Sistemi) ile entegre çalışan değişken mesaj işaretlerinin konumlandırılması, Elektronik Ücret Toplama Sistemi Temassız Akıllı Kart Ulaşım Çözümlerinin en son teknoloji ile yeniden devreye alınması, Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri ile trafiğin başta hız ve ışık ihlallerine göre kontrol altına alınması, MOBESE Sistemleri ile şehrin önemli noktalarının Trafik Kontrol Merkezi tarafından izlenebilirliğinin sağlanması, Akıllı Otopark Yönetim Sistemleri gibi bileşenlerin bütünleşik yapıda bir araya geldiği çözümlerin bütünüdür. Bu yüzdendir ki Büyükşehir/İl ve İlçe belediyelerimize “Biz sizin Ulaşımdaki Çözüm ortağınızız” diyoruz.Dolayısı ile günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ulaşımda; toplu taşımayı, modern, güvenli, hızlı, en son teknoloji ile donatılmış bir ödeme sistemi ile buluşturuyoruz. Temassız kartın üstün özellikleri ile gelişmiş bir ücret toplama validatörünü, güçlü ve güncel yazılımını ve Coğrafi Bilgi Sistemi’ni birleştiren çözümlerimizle şehir hayatını modernleştirmeyi ve kolaylaştırmayı hedefliyoruz.Açık Kart’ın çözümlerinden Mobil Belediye Uygulamaları; günümüzde kullanımı hızla artan akıllı telefonlar için özel geliştirilmiş mobil hizmetler sunan yazılımlarımızdır. Bu yazılımlarımız sayesinde belediyeler vatandaşları hakkında bilgiler edinebileceği gibi vatandaşların da belediyeler hakkında hızlı bilgiler edinebilmesi sağlıyoruz.Vatandaşlar ile belediye arasındaki bu iletişim, mekandan bağımsız şekilde ellerindeki iPhone, iPad ve Android akıllı cep telefonlarındaki Açık Kart’ın mobil uygulamaları ile sağlıyoruz. Açık Kart olarak, şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlamak için şehir içinde kısa ve uzun süreli parklanma problemlerinin çözümü konusunda da kamu, kurum ve kuruluşlarına efektif çözümler sunuyoruz.Otoparkları olan belediyeler Açık Kart Akıllı Otopark Sistemleri sayesinde gelirlerini arttırabiliyorlar. Dış cephesinde billboardlar yerleştirildiği taktirde reklam mecrası olarak kullanılıp bu sayede belediye ve işletmeler ekstra reklam geliri elde edebiliyorlar.Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri ise Türkiye’de gerçekten yeni bir gündem.Hasılat Paylaşımı modeli ile ilk olarak Tekirdağ/Malkara Belediyesi’nde biz başladık.
e-Belediye: Tekirdağ Malkara Belediyesi için Türkiye’nin ilk “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES)” projesini gerçekleştiriyorsunuz, üstelik “gelir paylaşımlı” model üzerinden. Nedir bu
TEDES projesi? Enis Başeğmez: TEDES aslında son teknolojilerin kullanıldığı elektronik trafik denetleme sistemleridir. Trafikte uygun yerlere konumlandırılan kameralarla kırmızı ışık ihlali, hız ihlali gibi trafik ihlallerini tespit edip ilgili verileri emniyet bünyesindeki veri merkezine aktaran sistemlerdir. Mevcutta EDS olarak bulunan bu uygulamaların proje sahibi tek başına Emniyet Müdürlüğü iken TEDES projelerinde Emniyet’in yanı sıra belediyeler, valilik veya kaymakamlıklar da yer almaktadırlar. Tabi TEDES projeleri bünyesinde, KGYS dediğimiz Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri de konumlandırıyor. TEDES projelerinin amacı kent ve trafik güvenliğinin sağlanarak can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini sağlamaktır. Türkiye’nin yıllardır yakasını bırakmayan trafik canavarını bu sistemler sayesinde durduracağımıza inanıyoruz.Ayrıca bu konuda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2012’de yayınladığı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ek 16. Maddesi’nde ‘Belediyelerce kendi bütçe kaynakları kullanılarak,karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda,aylık dönemler halinde yapılan tespitlere dayanılarak düzenlenen trafik idari yaptırım karar tutanaklarında yer alan trafik idari para cezasının % 30 oranındaki tutar, izleyen ayın sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden ilgili belediyeye ‘sistem kullanımı hizmet bedeli’ olarak ödenir’ yer almaktadır. Bu madde kapsamında TEDES projelerinin önü açılmıştır. Ayrıca TEDES projesi kapsamında kullanılacak cihazların teknolojik minimum yeterlilik kriterleri uluslararası standartlara yükseltilmiştir.Örneğin hız ihlal tespit sisteminde kullanılacak cihazların, TSE K 216; Kırmızı ışık ihlal tespit sisteminde kullanılacak cihazların ise TSE K 217 standart belgelerine sahip olması gerekmektedir. Yasanın çıkmasının ardından ilk Hasılat Paylaşımı modeli ile TEDES projesinin ihalesi de 2014 Ağustos ayında Tekirdağ Malkara Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Açık Kart olarak bu ihaleyi biz almış durumdayız. Eylül başı itibariyle projenin altyapı çalışmaları başlamış ve Kasım sonunda da proje hayata geçecektir. Açık Kart olarak Malkara Belediyesi’nde yapılan ihale sonucunda tüm yatırımı biz yapmaktayız ve belediye ile ‘gelir paylaşımlı’ model ile projeyi yürütmekteyiz. Malkara TEDES projesi, Türkiye’nin ‘hasılat paylaşımlı’ modeliyle de bir ilktir. TEDES projelerinin ilk yatırım maliyetleri oldukça yüksek olduğundan birçok belediyemizin harekete geçmekte zorlandığını görmekteyiz. Açık Kart olarak ilk yatırımı biz üstleniyoruz ve böylece belediyelerimiz de Malkara Belediyesi’nde olduğu gibi finans sıkıntısı çekmeden TEDES projesini hayata geçirebilmektedir.
e-Belediye: Anladığımız kadarıyla TEDES projelerinde proje paydaşlarını; belediye, il/ilçe emniyet müdürlüğü, valilik veya kaymakamlık ve yüklenici firma oluşturuyor. TEDES Projesi yapmak isteyen belediyelerde süreç nasıl işliyor ve paydaşların görev ve sorumlulukları nelerdir?
Enis Başeğmez: Belirttiğiniz gibi paydaşların tamamı aslında bu projenin sahibi. Burada esas amaç şehrin güvenliğini ve trafiğini yöneterek, can ve mal güvenliğini temin etmektir. Usül ve Esasların 5. Maddesi gereğince, Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri’nin, büyükşehir belediyeleri ile il belediyelerinin tamamında ve nüfusu 10 bin ve üzerinde olan ilçe ve belde belediyelerinde kurulabilmesi uygun görülmüştür.Bunun için de ilçe belediyesinin önce büyükşehir belediyesinden izin alınması gerekmektedir. Ardından belediyenin kendi meclisinde TEDES ihalesi için karar alması gerekiyor. İlgili il/ilçenin emniyet müdürlüğü ile belediye arasında projeye yönelik bir protokol düzenlenir. Bu protokole göre belediye ihale sürecini gerçekleştirir. İhaleyi alan yüklenici firmada proje süresince sistemin işletilmesi, bakımı ve onarımını gerçekleştirmekle yükümlüdür.
e-Belediye: Malkara projesinin içeriği ile ilgili detay bilgi verebilir misiniz? Sistemi anahtar teslimi siz kuruyorsunuz değil mi?
Enis Başeğmez: Evet, Malkara TEDES projesinin tüm ekipmanlarını, yazılımlarını anahtar teslimi olarak biz kuruyoruz. Altyapıyı uçtan uca anahtar teslim olarak biz yapıyoruz. Malkara’da 4 adet TEDES cihazı ve 76 adet güvenlik kamerası var. Bu kameraların 60 tanesi sabit 16 tanesi hareketli. Kurulan sistem sayesinde ilçede can ve mal güvenliği sağlanabilecektir. Ayrıca, sistemin takip edildiği ve yönetiminin gerçekleştirildiği KGYS Merkezi’ni de konumlandırıyoruz.
e-Belediye: Şu an Malkara projesi hangi aşamada?
Enis Başeğmez: Altyapı çalışmaları devam ediyor. TEDES cihazlarını da kurma aşamasındayız. Projenin sonuna doğru yaklaştık.
e-Belediye: KGYS Merkezinde sizin elemanınız da bulunacak mı?
Enis Başeğmez: KGYS merkezinde bizim herhangi bir elemanımız bulunmuyor. Sadece Emniyet Genel Müdürlüğü’nün personelinin bu merkezde bulunması söz konusu.
e-Belediye: Elektriği nasıl sağlıyorsunuz? Güneş sistemleri de söz konusu mu?
Enis Başeğmez: Malkara’da şimdilik şebekeden sağlanıyor. Oradaki güneşin durumu, enerjisi yeter mi yetmez mi onlara bakacağız ama ilk etapta burada bölgenin elektrik dağıtım şirketiyle görüşüp onlardan temin edeceğiz. Ancak ciddi bir elektrik maliyeti yok.
e-Belediye: Türkiye’nin ilk TEDES projesi için son olarak neler söylemek istersiniz? Bundan sonra ki hedeflerinizde neler var?
Enis Başeğmez: Gerçekten de bu hasılat paylaşımı modeli ile gerçekleştirilen sektördeki ilk projedir. İlk ihalesi yapılan, ilk uygulanan ve sonuçlarını da ilk defa göreceğimiz bir proje olacak. Dolayısıyla da örnek bir proje olacak. Bu Türkiye’de belediyelerin önünü açacak bir projedir. Çünkü belediyelerin kaynak bulma konusunda sıkıntıları var. Bu projeler hem kaynak yaratacak hem trafik sorunlarını azaltacak hem de şehirlerimizi daha güvenli hale getirecektir.
E-Belediye: Açık Kart kamu birimi olarak gelecekteki hedeflerinizden de bahseder misiniz?
Enis Başeğmez: Açık Kart olarak yaptığımız tüm işlerde bir değer üretmek ve üretilen değeri paylaşmak hedefiyle birlikte Abalıoğlu Holding’in toplumdan aldığını toplumla paylaşma vizyonu ile hareket etmekteyiz Açık Kart’ın kamudaki hedefi de bu çerçevede sektöründe lider entegratör firma olmaktır. Bununla birlikte kendi alanında en yeni ‘Akıllı Şehir Teknolojileri’ni, kamu kurum ve kuruluşlarına uçtan uca sunarak, yeni nesil akıllı şehir çözüm portföyümüz ile vatandaşlarımıza dünya standartlarında konforlu ve keyifli bir şehir yaşamını sunmaktır.


 

 Yukarı

 
  Takip edin Abalıoğlu Holding A.Ş. Facebook Abalıoğlu Holding A.Ş. Facebook Bilgi Toplumu Hizmetleri    
 
Abalıoğlu Holding A.Ş.